TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK V CIRIUS VIPAVA
15.11.2024 smo se učenci in zaposleni pridružili malčkom, osnovnošolcem, dijakom in študentom po Sloveniji in obeležili dan Tradicionalni slovenski zajtrk. V centru smo kot vsako leto na vhodu pripravili stojnico. Jan je jabolka ponudil šoferjem, spremljevalcem in staršem. Petkov praznični zajtrk je bil sestavljen iz domačega kruha, masla, meda in jabolka. Tri skupine učencev so po zajtrku obiskale kmetijo in sirarno Koren v Budanjah, Rustjevo hišo kruha v Ajdovščini ter ekološko kmetijo Ipavec v Šmarjah. Tam so jim pripravili kratke delavnice. Preizkusili so se v peki piškotov, sajenju sadik.
V Centru se je odvijalo 5 tematskih delavnic.
V šolski kuhinji in učnem stanovanju se je odvijala Kruhova delavnica, kjer so se pekli sezamovi in laneni rogljički. Učenci so mesili testo, ga skrbno razvaljali in oblikovali rogljičke. Nežno so jih premazali z jajcem in posipali z lanom in sezamom. Vse naokrog je dišalo po slastnih rogljičkih, s katerimi so se otroci okrepčali. Naučili so se preprostega recepta za kruh. V pomoč pri delu jim je bila delovna terapevtka Aleksandra Poniž Rupnik in dietetičarka Nina Bajc Bizjak.
V Jabolčni delavnici se je kuhala sladka čežana. Učenci so na različne načine lupili jabolka, rokovali z noži, lupilci. Jabolka so rezali, nalagali v lonec in pristavili na štedilnik. Za okus so dodali cimet. Dišalo je po celi hiši. Ko je bilo sadje ravno prav mehko so ga zmiksali. Zdravi posladek so si razdeli in se z njim posladkali pri kosilu. Vodja delavnice je bila delovna terapevtka Bernarda Slokar.
V jedilnici je potekala Mlečna delavnica, kjer so se učenci sprva preizkusili v molži črno belih lesenih kravic. Prisluhnili so recitaciji o mleku in se pogovorili o tem, kako je zdravo. Poskusili so več vrst mleka: kislo mleko, pinjenec, sirotko. S pomočjo pinje so se preizkusili v pripravi masla na tradicionalen način, kot so to počele naše babice. Ugotovili smo, da so imele res težko delo. Vodja delavnice je bila terapevtka Elza Anžel.
V Pravljični delavnici je bilo pravljično vzdušje. Glasba, vonj pomaranče in jesenski gozd na ekranu je bil v veliko pomoč, da so pravljice učenci doživeli z vsemi čutili. Prisluhnili so, kaj vse se je dogajalo s čarobnim pekom v pekarni Mišmaš, kako je dobrosrčni sin rešil tri kraljeve uganke in dobil za ženo kraljično in kako je medved s čarobno skledo medu spoznal, da je prijateljstvo veliko bogastvo. Poslušali so zgodbo, kako od kruha pridemo do kmeta, ki seje pšenico in izgubi prstan. Sedaj vsi vemo, kako se speče kruh. Učenci so uživali. Zato priporočamo v branje pravljice Pekarna Mišmaš, Pšenica najlepši cvet, Od kod si, kruhek? in Čudežna skleda medu. Delavnico je vodila učiteljica Liljana Lazar.
V Medeni delavnici so se izdelovale čebelice na najbolj izvirne načine, učenci so barvali tulce, izdelovali glasbila-ropotulje čebelice. Nekateri so se preizkusili v barvanju panjskih končnic.
V centru smo se vsi imeli zelo lepo.
Skupaj smo obudili tradicionalne vrednote, se družili in ustvarjali. Sveže pečene kruhke iz »Mišmaševe» pekarne so učenci odnesli na svoje domove po celi Sloveniji. Tako so tudi v ostali člani v družinah začutili delček utripa tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki se je odvijal v Vipavi.
Za konec bi se radi zahvalili gostiteljem na Eko kmetiji Ipavec v Šmarjah, v Rustjevi hiši kruha v Ajdovščini ter kmetiji in sirarni Koren v Budanjah.Bilo nam je lepo in poučno. Navdušeni smo se vrnili v šolo, z novim znanjem in izkušnjami. Hvala vam.
Tim Zdrava šola